Retinol táblázat
A retinol hatása és szerepe a szervezetben
A retinol egy zsírban oldódó vitamin és az A-vitamin elsődleges formája. Számos egyéb vegyület létezik még, melyek a szervezetbe kerülve szintén retinollá alakulnak át kisebb-nagyobb hatásfokkal, ha a szervezetnek épp A-vitaminra van szüksége. Ezek közül a béta-karotin a legfontosabb és az A-vitamin elővitaminjának vagy más néven provitaminjának is nevezik.
A retinolt többnyire a szem és a bőr kapcsán szokták emlegetni, de akárcsak a többi vitamin ez is számtalan folyamatban játszik fontos szerepet. A bőrápolásban előszeretettel használják a kozmetikai cégek fiatalító krémekben, szérumokban és sok helyen már-már csodaszerként beszélnek róla, de azért nem az!
Hatása
- Egészséges látás és retina. Érdemes megjegyezned, hogy ebben a lutein és zeaxantin szintén fontos szerepet játszik.
- Bőr, hám, nyálkahártya és egyéb szövetek fenntartása
- Csontnövekedés
- Embrionális fejlődés
- Antioxidáns hatás
A retinol hiánytünetei
Retinol hiány nagyon ritkán alakul ki a szervezetben, mivel rengeteg élelmiszer nagy mennyiségben tartalmazza, közel 100%-os hatásfokkal hasznosul és a szervezet is nagy mennyiségben tudja raktározni, akár évekre elegendő mennyiséget is. Bár állati eredetű élelmiszerekben fordul elő, ennek ellenére a vegetáriánusokat sem fenyegeti a retinol hiány, hiszen a növényi források viszont béta-karotinban bővelkednek, amiből a szervezet szintén előtudja állítani a szükséges mennyiséget. Amennyiben még is hiány lépne fel, akkor az alábbi tünetek jelentkezhetnek.
Hiánytünetek
- A látás romlása, különösen a gyengébb fényviszonyok esetén, például szürkületben. Ezt nevezik farkasvakságnak vagy szürkületi vakságnak.
- Könny- és faggyúmirigyek megbetegedése
- Bőr és nyálkahártya szárazsága vagy egyéb elváltozások
- Töredezett haj és szőrzet
- Gyermekeknél növekedési zavarok
- Csökken a gyulladásokkal, fertőzésekkel szembeni ellenállás
A retinol túladagolása és a tünetei
A retinol hiánya ritkán, viszont a túladagolása annál könnyebben előfordulhat, mivel sok más vitaminnal ellentétben, nagy mennyiségben képes a szervezet tárolni elsősorban a májban, így a túlzott fogyasztása idővel felhalmozódáshoz és mérgezéshez vezethet, amely leginkább csak akkor fordulhat elő, ha a magas retinol tartalmú készítményeket huzamosabb ideig fogyasztjuk és mellette még az étkezésünk is bővelkedik retinolban. Vegetáriánusoknál a retinol túladagolás minimális, hiszen az ő étrendjüket növényi eredetű élelmiszerek teszik ki, amiben a retinol nemigen fordul elő csak a béta-karotin és társai, amik csak szükség esetén alakulnak át retinollá.
A túladagolás tünetei
- Fejfájás, szédülés
- Gyomorbántalmak, hányás
- Bőrelváltozások, viszketés
- Ízületi fájdalmak
- Vesebántalmak
- Hajhullás
A retinol napi szükséglete és szedése
Mennyit?
Egy felnőtt ember napi retinol szükséglete 800 µg. Ezt a mennyiséget béta-karotinból is tudja fedezni a szervezet. Táplálékkiegészítőből származó béta-karotin esetén már 1,6 mg, élelmiszerből származó béta-karotin esetén a jóval rosszabb hasznosulás miatt 9,6 mg szükséges ehhez.
Mikor?
A retinol zsírban oldódó vitamin. Szedése étkezés közben vagy után javasolt.
Mivel?
Az E-vitamin és cink javítja a retinol felszívódását és hasznosulását.
Mivel ne?
Magas koffein tartalmú italok, alkohol, savlekötők, gyógyszerek.
A retinol elsődleges forrásai
A retinol állati eredetű élelmiszerekben található meg nagy mennyiségben. Különösen a máj, a halolaj, a tojás és a tejtermékek bővelkednek benne, így könnyű természetes módon biztosítani a napi szükségletet. A vegetáriánusok sincsenek ez ügyben hátrányban, hiszen a szervezet a béta-karotinból is előtudja állítani a szükséges mennyiséget, ami pedig a növényi forrásokban található meg.