Vas táblázat
A vas hatása és szerepe a szervezetben
A vas egy létfontosságú ásványi anyag a szervezet számára. Elsősorban a vér és az oxigénszállítás egy nélkülözhetetlen alkotóeleme, mely nélkül nincs élet. Az egészséges oxigéndús vér élénk, világos piros, míg az oxigénhiányos sötét.
Hatása
- A vérben található hemoglobin és az izomszövetekben található mioglobin nélkülözhetetlen alkotóelemeként részt vesz az oxigén felvételében és szállításában.
- A megfelelő oxigén ellátottság biztosítása révén az egész szervezet számára nélkülözhetetlen a szervek egészséges működésétől kezdve a jó fizikai és szellemi teljesítőképességig.
- Szükséges az idegrendszer egészséges fejlődéséhez és bizonyos enzimek előállításához is.
A vas hiánytünetei
A vashiány viszonylag gyakori és könnyen kialakulhat. Főként az egyoldalú táplálkozást folytatók, a vegetáriánusok, sportolók és idősek körében nagyobb a kockázat. A gyomor és bélrendszer megbetegedései, a szervezet B2-, B6-, B12- és C-vitamin hiánya, és egy nagyobb vérveszteség (pl.: szülés, baleset) vagy gyakori kisebb vérveszteségek is (pl.: rendszeres véradás, fokozottabb menstruációs vérzések) vezethetnek hiányhoz.
Hiánytünetek
- Fáradtság, gyengeség
- A fizikai és szellemi teljesítőképesség romlása
- Gyermekeknél idegrendszeri fejlődési zavarok
- Vérszegélység
A vas túladagolása és a tünetei
A túlzott vasbevitel már rövid távon is kellemetlen tünetekkel jár, de idővel felhalmozódik és komoly problémák kialakulásához vezet.
A túladagolás tünetei
- Gyomor panaszok, émelygés, hányás
- Székrekedés, a széklet sötét vagy feketévé színeződése
- Csökkenti a réz és cink felszívódását
- Súlyosabb esetben szervkárosodások, májnagyobbodás, lépnagyobbodás, szívelégtelenség, elégtelen hasnyálmirigy működés, cukorbetegség, bőrelszíneződés, heresorvadás, libidó csökkenése
- Görcsök, kóma, halál
A vas napi szükséglete és szedése
Mennyit?
Egy felnőtt ember napi vas szükséglete 14 mg. Ennél nagyobb dózisban csak orvosi javallatra ajánlott szedni, mivel a túlzott vasfogyasztás komoly problémákat okoz.
Mikor?
A vas fogyasztása étkezés közben vagy után javasolt leginkább multivitamin formájában. A külön vas készítmény viszont éhgyomorra javasolt a jobb felszívódás miatt. Amennyiben gyomor panaszok jelentkeznének, akkor kis mennyiségű étellel.
Mivel?
A C-vitamin, A-vitamin és báta-karotin javítja a vas felszívódását.
Mivel ne?
Magas koffein tartalmú italok, alkohol, savlekötők, gyógyszerek.
Nagyobb dózisú kalcium, cink, mangán, réz és E-vitamin, valamint a tejtermékek.
A magas oxálsav tartalom miatt ezekkel az élelmiszerekkel nem ajánlott: kakaópor, csokoládé, sóska, spenót, rebarbara, zellergumó, cékla, szója, tofu, bab, mandula, dió, kesudió, narancs, ananász, málna.
A magas fitinsav és rost tartalom miatt pedig a teljes kiőrlésű termékekkel sem.
A vas elsődleges forrásai
A vas az élelmiszerekben un. „hem” és „nem hem” kötésben fordul elő. A hem vas jobb felszívódással rendelkezik és csak az állati eredetű élelmiszerekben található meg, így a vas elsődleges forrásai elsősorban állati eredetűek. Főként a vörös húsok és a belsőségek tartalmazzák nagyobb mennyiségben. A nem hem vas a növényi forrásokban valamint a tojásban és a tejtermékekben található. A nem hem vas felszívódása rosszabb, de a vas felszívódását gátló tényezők a főzés hatására csökkennek.